PROFILAKTYCZNA OPIEKA ZDROWOTNA NAD UCZNIAMI REALIZOWANA PRZEZ PIELĘGNIARKĘ SZKOLNĄ
- Przeprowadzanie testów przesiewowych u uczniów i kierowanie postępowaniem poprzesiewowym u uczniów z dodatnim wynikiem testu (przekazywanie rodzicom wyników testów i kierowanie na badania diagnostyczne uczniów z dodatnim wynikiem, uzyskanie od uczniów i rodziców wyników badań diagnostycznych).
- Przygotowanie profilaktycznych badań lekarskich oraz analiza i wykorzystanie ich wyników (bilanse zdrowia).
- Prowadzenie u uczniów klas I-VI grupowej profilaktyki próchnicy zębów metoda nadzorowanego szczotkowania zębów preparatami fluorkowymi przy użyciu szczoteczek jednorazowych 6 razy w roku szkolnym w odstępach sześciotygodniowych.
- Program zdrowotny „Walka z nadwagą i otyłością u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym”. W ramach programu u dzieci z nadmiarem masy ciała i otyłością dwa razy w roku szkolnym dokonywane są pomiary masy ciała, wzrostu i ciśnienia tętniczego krwi, odbywają się pogadanki na temat znaczenia prawidłowego żywienia i ruchu, a także powikłań jakie mogą być konsekwencją otyłości (dzieci z otyłością za zgodą rodziców kierowane są do poradni gastroenterologicznej w centrum Pediatrii w Klimontowie).
- Przekazywanie informacji o kwalifikacji lekarskiej do wychowania fizycznego oraz współpraca z nauczycielami wychowania fizycznego.
- Poradnictwo czynne dla uczniów z problemami zdrowotnymi, szkolnymi i społecznymi.
- Udzielanie pomocy ambulatoryjnej.
Zachęcamy do lektury artykułów:
Postępowanie w przypadku stwierdzenia wszawicy w szkole:
1. Dyrektor szkoły zarządza dokonanie przez pielęgniarkę kontroli czystości skóry głowy wszystkich dzieci w grupie lub klasie, z zachowaniem zasady intymności (kontrola indywidualna w wydzielonym pomieszczeniu). Kontrola może również zostać przeprowadzona z inicjatywy pielęgniarki.
2. Pielęgniarka zawiadamia rodziców dzieci, u których stwierdzono wszawicę o konieczności podjęcia niezwłocznych zabiegów higienicznych skóry głowy. W razie potrzeby instruuje rodziców o sposobie działań, informuje też o konieczności poddania się kuracji przez wszystkich domowników i monitoruje skuteczność działań; jednocześnie informuje dyrektora szkoły o wynikach kontroli i skali zjawiska.
3. Dyrektor lub upoważniona osoba (nauczyciel) informuje wszystkich rodziców o stwierdzeniu wszawicy w grupie dzieci, z zaleceniem codziennej kontroli czystości głowy dziecka oraz czystości głów domowników.
4. Pielęgniarka po upływie 7-10 dni kontroluje stan czystości skóry głowy dzieci po przeprowadzonych zabiegach higienicznych przez rodziców.
5. W przypadku stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań pielęgniarka zawiadamia o tym dyrektora szkoły w celu podjęcia bardziej radykalnych kroków (zawiadomienie ośrodka pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizowaniem funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka oraz udzielenie potrzebnego wsparcia).