Start > Psycholog szkolny

środa            10.30 - 16.00

czwartek       10.30 - 15.00

piątek           10.30 - 15.00

Psycholog realizuje następujące zadania:

1. Praca z dziećmi:

• Diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły.

• Diagnoza trudności emocjonalnych dziecka poprzez obserwację w klasie, wywiad z rodzicem, nauczycielem oraz poprzez wykorzystanie technik projekcyjnych.

• Diagnoza sytuacji wychowawczych w szkole w celu rozwiązywania problemów wychowawczych stanowiących barierę i ograniczających aktywne i pełne uczestnictwo ucznia w życiu szkoły.
  • Indywidualne zajęcia z dziećmi (relaksacyjne, rozwijające, korygujące, wspomagające).
  • Zajęcia z klasami - profilaktyczne, wychowawcze, rozwijające możliwości.
  • Rozmowy terapeutyczne i zajęcia o charakterze terapeutycznym z dziećmi.
  • Rozmowy wychowawcze.
  • Mediacje w konfliktach.

2. Praca z rodzicami:

• Indywidualne spotkania z rodzicami o charakterze psychoedukacyjnym, z elementami poradnictwa – w zależności od zgłaszanych potrzeb.
  • Udzielanie informacji zwrotnych na temat przebiegu pracy z dzieckiem, ukierunkowywanie oddziaływań rodzicielskich.
  • Udzielanie wsparcia zgłaszającym się rodzicom w sytuacjach trudnych wychowawczo i losowo, kierowanie do specjalistów zajmujących się konfliktami małżeńskimi, terapią rodzin, leczeniem - w zależności od potrzeb.
  • Poradnictwo w zakresie zagrożeń uzależnieniami.
  • Organizacja pomocy materialnej.

3. Współpraca z wychowawcami klas, nauczycielami i pedagogiem szkolnym:

• Pomoc w interpretacji orzeczeń i opinii PPP oraz w zakresie dostosowania wymagań.
  • Wspieranie nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijanie ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększania efektywności pomocy udzielanej uczniom.
  • Wywiady na temat funkcjonowania społecznego i emocjonalnego dziecka.
  • Konsultacje w celu ustalenia optymalnych sposobów oddziaływań z wychowawcami i pedagogiem szkolnym.
  • Wywiady środowiskowe w domach uczniów.
  • Interwencje wychowawcze.
4. Czynności dodatkowe:
  • Awans zawodowy nauczycieli.
  • Ewaluacja wewnętrzna.
  • Kontrola zarządcza.
  • Rewalidacja w zakresie logopedii.
  • Opracowanie szkolnego programu wychowawczo - profilaktycznego.