Start > Szkolne Koło Teatralne > Koło Teatralne

Warning: opendir(/www/old/images/stories/koloteatralne2014-15) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory in /www/old/mambots/content/plugin_jw_sig.php on line 46
Koło Teatralne

„Teatr powinien być instrumentem,

który rozwija dziecięcą wyobraźnię.”

Jan Dolman

Ta myśl znakomitego aktora, reżysera i dyrektora teatru, zarażającego swoją pasją do teatru mieszkańców Sosnowca i Będzina, przyświeca naszym teatralnym poczynaniom od kilku lat.

Dzieci uwielbiają grać! Na moment stają się kimś innym, żyją emocjami swoich postaci, zmagają się z ich kłopotami, odkrywają to, co w świecie rzeczywistym jest im odległe i nieznane. Dotykają magii teatru.

Co roku zmienia się nasza grupa aktorska – jeśli ktoś ja opuszcza, to z reguły dlatego, że zostaje absolwentem naszej szkoły. Na szczęście na to miejsce przybywają wciąż nowi amatorzy teatralnych zabaw.

W roku szkolnym 2014/2015 pracowaliśmy w następującym składzie:

Maja Kruczek

Ola Gzyl

Kacper Duda

Marta Szczepanowska

Wojciech Janik

Jakub Miska

Karolina Obieżyńska

Lidia Stachurska

Emilia Cugowska

Małgorzata Muszyńska

Gabriela Socha

Barbara Parafiniuk

Maria Jabczyńska

Cele Koła Teatralnego

1. Rozbudzanie potrzeb kulturalnych uczniów.
  2. Przybliżenie młodzieży wartości tkwiącej w literaturze dramatycznej.
  3. Uczenie odpowiedzialności, rzetelności, dyscypliny, punktualności.
  4. Wyrabianie cierpliwości, zaufania we własne siły i szacunku dla systematycznej pracy dającej efekty.
  5. Kształtowanie aktywnych, twórczych postaw.
  6. Wskazywanie na wartość współdziałania w zespole.
  7. Rozwijanie twórczej inicjatywy i aktywności.
  8. Umożliwianie samorealizacji i artystycznej ekspresji.
  9. Wywoływanie przeżycia estetycznego tekstu za pomocą ułatwiających jego percepcję środków ekspresji wizualnej, jak: ruch, gest, mimika, charakteryzacja, kostium, rekwizyt, światło, oprawa sceniczna.
  10. Propagowanie pięknej  poprawnej polszczyzny.

Zadania Koła Teatralnego:
  1. Prowadzenie gier dramatycznych i ćwiczeń dramowych w celu przełamania nieśmiałości wzbogacania wyobraźni, rozwijania pamięci, zrozumienia motywacji różnych zachowań i samodzielnej analizy utworu literackiego.
  2. Improwizowanie krótkich scenek.
  3. Inscenizacja wybranych utworów.