Start > 2009/2010 > Z życia szkoły 2009/2010 > Program "Szkoła z prawami dziecka"

Warning: opendir(/www/old/images/stories/balony) [function.opendir]: failed to open dir: No such file or directory in /www/old/mambots/content/plugin_jw_sig.php on line 46
Program "Szkoła z prawami dziecka"

Nasza szkoła przystąpiła do programu "Szkoła z prawami dziecka" realizowanego pod patronatem UNICEF. Dnia 20  listopada 2009 roku  w 20 rocznicę ustanowienia praw dzieci nasi uczniowie wypisywali najważniejsze dla siebie prawa na kolorowych balonach. Następnie umieszczali je na ogrodzeniu szkoły, by w ten sposób przypomnieć wszystkim, że podobnie, jak dorosłym i im także przysługują niezbywalne prawa. Prawa, które należy szanować i zachowywać wobec każdego człowieka, a zwłaszcza wobec tych najmłodszych.

CZYM SĄ PRAWA DZIECKA?

W 1948 roku ONZ proklamowało Powszechną Deklarację Praw Człowieka. W tym dokumencie zostały określone podstawowe prawa człowieka. Prawa człowieka przysługują każdemu człowiekowi bez względu na narodowość, religię czy wiek. Dzieciom przysługują więc takie same prawa jak dorosłym. Jednak w 1989 roku uznano, że dzieci ze względu na swoją niedojrzałość psychiczną i fizyczną potrzebują specjalnego traktowania i troski, potrzebują wobec tego „własnego dokumentu” określającego ich prawa – tak powstała Konwencja o prawach dziecka. Prawa zawarte w Konwencji przysługują każdemu dziecku i nikt nie może ich dzieci pozbawić.